Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

16 června 2015

Dřevěné terasy

Dřevěná terasa Softline z Merbau, Vetedy Group

Dřevěné terasy jsou oblíbené pro svůj teplý a na dotek příjemný povrch. Jsou vyrobeny z čistě přírodního materiálu, který harmonicky zapadá do většiny okolí. Dřevo má v exteriéru velmi široké využití – od dřevěných teras a balkonů, ploch kolem bazénů přes zahradních chodníčky, truhlíky, pergoly, zahradní nábytek a pochopitelně i dřevěné fasády.

Dřevěná terasová prkna, která jsou na našem trhu k dostání, jsou dostupná v mnoha různých dřevinách. Ty však mají odlišné vlastnosti co do odolnosti, tvrdosti, životnosti a pochopitelně i ceny.

Dřevěné terasy z měkkých evropských dřevin

Dřevěné terasy z měkkých dřevin (borovice, modřín aj.) bez tlakové či tepelné úpravy jsou velmi náchylné proti nepříznivým vlivům okolního prostředí. Je nutné je chránit proti vlhkosti, UV záření i škodlivým organizmům, plísním, houbám, dřevokaznému hmyzu a hnilobě. Proto se dřevěné terasy z měkčích dřevin chrání pomocí laků či častěji pomocí impregnačních lazur a to v několikanásobném nátěru. I přes ochranu však zpravidla životnost dřevěné terasy z měkkého dřeva nepřesáhne 5-8 let.

Měkčí dřevo je také náchylnější mechanickému poškození, např. vzniku rýh od zahradního nábytku.

Hlavní předností měkkého dřeva je jeho nižší cena pořízení takovéto dřevěné terasy (cena cca 400 – 600 Kč/m2 za terasová prkna bez pokládky).

Dřevěné terasy ze sibiřského modřínu a tvrdších evropských dřevin

Tvrdší evropské dřeviny, zejména listnaté dřeviny (např. oblíbený akát), jsou odolnější něž měkká dřeva. Stejně tak dřevěné terasy ze sibiřského modřínu, který je díky náročným podmínkám, ve kterých rostl, mnohem odolnější a tvrdší, než náš běžný evropský modřín. Dřevěné terasy z tvrdších dřevin jsou sice cenově o trochu dražší, než dřevěné terasy z měkčích dřevin, mají však delší životnost. Cena terasových prken ze sibiřského modřínu se pohybuje kolem 700 – 800 Kč/m2 (bez pokládky a roštu). I tyto dřevěné terasy je vhodné ošetřovat ochranným nátěrem pro zachování jak barvy tak prodloužení životnosti terasy.

Dřevěné terasy z tepelně upraveného dřeva, tzv. Thermowood

Speciální variantou jsou dřevěné terasy z tepelně upraveného dřeva ThermoWood. Jedná se o dřevo zpravidla evropského původu (borovice, smrk), upravované speciální tepelnou úpravou, při které dochází k výraznému zvýšení odolnosti dřeva proti povětrnostním vlivům i biologickým škůdcům a vylepšení objemové stability dřeva. S dřevěnými terasami z tepelně upraveného dřeva se setkáte také pod názvy thermowood, thermodřevo, a podle jednotlivých dřevin je to pak např. termborovice, termosmrk, termojasan apod.

Dřevěné terasy z tepelně upraveného dřeva se sice pro zachování životnosti nemusejí ošetřovat ochrannými impregnačními nátěry, ale stejně jako jakékoliv dřevo v exteriéru bez ošetření postupně ztrácejí svou původní přirozenou barevnost a získávají tzv. stříbrnou patinu.

Mírnou nevýhodou thermodřeva je fakt, že i po tepelné úpravě dřevo zůstává méně odolné proti mechanickému poškození – úprava totiž nezvyšuje tvrdost dřeva. Tepelně upravené dřevo je bohužel docela křehké a je vhodnější na dřevěné fasády než na dřevěné terasy.

Životnost dřevěných teras a fasád z thermodřeva se udává až 30 let.

Cenově vycházejí terasová prkna např. z thermoborovice kolem 1000 Kč/m2 (bez pokládky a roštu).

Dřevěné terasy z exotických dřevin

Nejodolnějšími dřevěnými terasami s nejdelší životností, ale bohužel i nejvyšší finanční pořizovací cenou, jsou dřevěné terasy z exotického dřeva.

Exotické dřeviny, díky velmi náročným podmínkám oblasti původu, mají velmi vysokou až extrémně vysokou hustotu a tvrdost. Díky tomu výborně odolávají povětrnostním i biologickým útokům v našich podmínkách a není nutno je pro zachování životnosti a odolnosti ošetřovat ochrannými nátěry. Pokud si však přejete zachovat původní barevný odstín, je i u dřevěných teras z tropického dřeva nátěr potřebný.

Cenové rozpětí se u terasových prken z tropických dřevin pohybuje velmi široko - od cca 1300 až po 5000 Kč za 1 m2 (bez pokládky a roštu). Je to dáno velkým výběrem dřevin, od levnějších (tvrdých a odolných, ale méně stabilních, u některých s rizikem kroucení a dalších menších rizik) po dřeviny nejkvalitnější jako je Ipe či Teak.

Pokud se tedy rozhodnete pro dřevěnou terasu z exotického dřeva, je více než vhodné obrátit se na prodejce či ještě lépe zkušenou realizační firmu, která Vám doporučí, které tropické dřevo je v dané cenové relaci nejvhodnější, se kterým má dobré zkušenosti a které splní vaše očekávání.

Životnost dřevěných teras z exotických dřevin se pohybuje mezi 30ti a 50ti lety.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes