Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

21 srpna 2015

Druhy podlah

Dřevěná podlaha Sucupira

Na trhu je velmi široká nabídka různých druhů podlah, které se odlišují vlastnostmi, nároky na údržbu i cenou.
Při výběru podlahové krytiny je nutné brát v úvahu zejména nároky, které jednotlivé místnosti kladou na zvolenou podlahovinu. Například chodby, předsíně a kuchyně jsou prostory s větší zátěží, do kterých patří podlahy odolnější proti otěru, protiskluzové a umožnující rychlou a snadnou údržbu. Do obývacího a dětského pokoje nebo ložnice jsou vhodnější teplejší a třeba i designově atraktivnější podlahové krytiny. Koupelny a WC zas vyžadují vodě odolnou, protiskluzovou podlahu s velmi snadnou údržbou.

Dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha je klasikou, která přichází do úvahy na prvním místě. Dřevo je zcela přírodní, teplý a odolný materiál s velmi dlouhou životností (masivní dřevěné podlahy vydrží při správné údržbě až 100 let), který snese i větší zatížení. Jeho přirozený a uklidňující vzhled povznese každý interiér. Proto je dřevěná podlaha hlavní volbou zejména v rodinných domech.
Mechanická odolnost dřevěné podlahy je vždy velmi závislá na zvolené dřevině. Evropské dřeviny jsou všeobecně měkčí než exotické dřeviny.
U dřeva, jako zcela přírodního materiálu, musíme počítat s pozvolnou změnou odstínu podlahy v reakci na světlo. Až na speciálně určené dřevěné podlahy do koupelen, není běžnou dřevěnou podlahu vhodné vystavovat delšímu působení vlhkosti a vody, jelikož dřevo nabobtná a podlaha se tím poničí. Aby se předešlo sesychání a tvorbě nepěkných spár mezi dřevěnými parketami, je naopak třeba udržovat v místnosti optimální vlhkost vzduchu. Tato míra vlhkost je však optimální i pro naše zdraví, tudíž dřevěná podlaha může sloužit i jako určitý indikátor správné vlhkosti prostředí.
Některé druhy dřevěných podlah se za určitých podmínek dají použít i na podlahové topení. Je však nutné počítat s tím, že i nadále dřevo zůstává spíše tepelným izolantem a proto je jeho propustnost tepla nižší než u dlažby nebo laminátové podlahy.
Dřevěné podlahy můžeme podle typu konstrukce rozdělit na masivní dřevěné podlahy (vlysy, prkna, palubky, mozaiky, kantovky), které se vždy pokládají lepením k podkladu, a na vrstvené podlahy (třívrstvé, dvouvrstvé). Třívrstvé podlahy je možno pokládat i jako plovoucí a proto se někdy setkáte i s označením dřevěná plovoucí podlaha. Vrstvené dřevěné podlahy mají lepší rozměrovou stabilitu, a proto se mohou vyrábět i ve větších formátech, než klasické masivní dřevěné podlahy.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou velmi oblíbený druhem plovoucích podlah. Mají dobrou odolnost proti opotřebení, snadno se udržují a pokládají a jsou cenově velmi dostupné. Na rozdíl od dřevěných podlah jsou barevně stále, ale chladnější a tvrdší.
Nabízejí se ve velmi široké škále dekorů a barev, imitujících dřevo, kámen, korek i další materiály.
Mají však ne příliš dobré protihlukové vlastnosti a proto při nekvalitní pokládce může dojít k nepříjemnému zvukovému ruchu. Proto hraje významnou roli pro výsledné tepelné, mechanické i akustické vlastnosti druh a síla použité podkladní podložky.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou hitem posledních let. Jedná se o synteticky vyrobenou podlahovou krytinu, tvrzené PVC. Vinylové podlahy jsou odolné proti vodě, snadno se udržují, jsou teplejší než laminátové podlahy a vhodné i na podlahové topení. Nehodí se však do silně mechanicky namáhaných provozů. Nové typy vinylových podlah jsou opatřeny suchým zámkem pro snadnou pokládku jako plovoucí podlahy.

Přírodní linoleum

Linoleum je čistě přírodním materiálem vyrobený z obnovitelných zdrojů, jako jsou juta, korek, lněný olej, dřevitá moučka, vápenec a pryskyřice. Zpravidla se celoplošně lepí speciálními lepidly na připravený podklad, nově jsou však k dostání i dílce, které lze položit jako plovoucí podlahu. Jedná se o přírodní antibakteriální materiál s dlouhou životností a vysokou mechanickou odolností. Na výběr je široká nabídka barev, které se dají i na jedné ploše různě kombinovat, vkládat obrazce apod.

Korkové podlahy

Korkové podlahy jsou dalším tradičním zástupcem přírodních podlah mezi podlahovými krytinami. Vyrábí se z kůry korkového dubu. Korkové podlahy mají mimořádné tlumící a izolační vlastnosti (tepelné i zvukové), jsou antistatické a hypoalergenní. Korek je pružný a příjemný na došlap, vodě odolný a dá se renovovat. Mírnou nevýhodou je jeho vysoká barevná nestálost. V současné době se vyrábí jak korkové podlahy pro celoplošné lepení k podkladu, tak pro pokládku jako plovoucí podlaha.

Keramická dlažba

Keramická dlažba je nejběžnějším druhem podlahy zejména pro koupelny a WC, používá se ale také často v kuchyních. Hlavním důvodem je její snadná údržba a odolnost proti vodě a poškození. Je však také tvrdá a chladná a proto do dalších místností volíme zpravidla jiné podlahové krytiny. Dokonce se zjistilo, že dlouhé stání či popocházení po dlažbě neprospívá kloubům a páteři.
Dlažba se skvěle hodí na podlahové topení, protože je tepelně velmi dobře prostupná.
Ideální je kombinace dlažby s dalšími podlahovými materiály, jako je dřevo, linoleum či koberec.

Koberce

Koberce jsou podlahovou krytinou využívanou nejčastěji v bytech a kancelářích. Dodávají prostoru příjemný pocit tepla a měkkosti, výborně tlumí hluk a umožňují rychlou pokládku. Jsou dostupné v široké škále vzorů a barev a za dostupnou cenu. Zatímco v ložnici je vhodné použít měkčí, světlejší koberec s delším vlasem, ve více namáhané předsíni je vhodnější nižší a odolný koberec.

Lité podlahy

Lité podlahy se uplatňují zejména o velmi namáhaných veřejných a komerčních prostor. Tvoří souvislou, hladkou a velmi odolnou vrstvu bez trhlin, která se velmi snadno udržuje. Moderní lité podlahy lze doplnit různým posypovým materiálem, který zatraktivní jejich vzhled. Mezi lité podlahy patří i velmi elegantní lité podlahy teraco obsahující přírodní kámen.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes