Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

04 září 2015

Venkovní terasy

Dřevěná terasa Softline z Ipe

Terasa se v teplých dnech stává hlavním prostorem, kde se odehrává živost. Na terase se můžete bavit i relaxovat. Pro stavbu terasy se nabízí široká nabídka materiálů, které se odlišují vzhledem, způsobem instalace, životností a nároky na ošetřování.

Materiál pro terasu je potřeba volit tak, aby zapadal do svého okolí. Terasa musí ladit jak s fasádou, tak dalšími použitými materiály v zahradě (cestičky, okraje záhonů, plochy okolo bazénu, příjezdové cesty ke garáži apod.) a se samotným pojetím zahrady.


Materiálů pro venkovní terasy je široký výběr. Na terasy můžete využít od přírodních materiálů, jako je dřevo či kámen, přes dlažbu keramickou, či betonovou až po umělé nové materiály jako jsou dřevoplast, pryž a plast. Každý z těchto materiálů má své přednosti.

Dřevěné terasy

Dřevěné terasy jsou oblíbené pro svůj teplý a příjemný povrch. K dispozici jsou levnější materiály většinou evropského původu, které mají kratší životnost a odolnost, až po odolnější dřeviny severské či exotické. Dřevěné terasy z exotických dřevin jsou sice dražší, v dlouhodobém srovnání se však investice do nich vrátí. Můžete se setkat i s tepelně upraveným dřevem pod označením Thermowood.
Nevýhodou dřevěných teras je nutnost každoroční impregnace ochrannými nátěry, zejména u méně odolných dřevin. Přesto je dřevěná terasa velmi častou a oblíbenou volbou.

Venkovní dlažba

Druhů a typů venkovní dlažby je na našem trhu veliká škála. Při volbě typu dlažby je třeba si důkladně promyslet, v jakém souladu bude dlažba s charakterem domu nebo jak jej dotvoří. Vždy je potřeba dobře promyslet celkové pojetí exteriéru, aby se jednotlivé použité materiály vhodně doplňovaly.
Vždy musíme vybírat mezi dlažbou určenou pro venkovní použití, protože na venkovní dlažbu jsou kladeny větší nároky na odolnost a protiskluzovost, než na dlažbu interiérovou.
Co se týče materiálů, tak se nabízí široký výběr druhů dlažby – betonová, z pálené hlíny nebo venkovní keramická dlažba. K modernějším typů pak patří dlažba z recyklovaných materiálů jako jsou plast a pryž. Používá se i dřevěná dlažba nebo dlažba z wpc.
Hlavními přednostmi dlažby je velmi snadná údržba a odolnost.

Kámen

Kámen je od nepaměti využívaným materiálem. Svým vzhledem se hodí na jakékoliv místo a lze jej snadno kombinovat s dalšími materiály. Kámen můžete použít i v zahradě na cestičky mezi záhonky.

Dřevoplastové terasy

S dřevoplastovými terasami se častěji setkáte pod označením wpc terasy. WPC je zkratka anglického spojení wood plastic composite. Pod tímto se skrývá moderní materiál kombinující přednosti dřeva a plastu. Dřevo dodává tvrdost a pevnost, plast zase odolnost a stabilitu. Zpravidla se setkáte se směsí o poměru 60% dřeva, 30% plastu (HDPE či PVC). Hlavními přednostmi wpc teras je stálobarevnost terasy a odolnost i bez natírání. Proto se jim také někdy říká bezúdržbové terasy, i když pochopitelně i wpc terasy je nutné čistit od běžných nečistot.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes