Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

10 října 2015

WPC terasy (dřevoplastové)

WPC terasa Likewood šedá (Foto: Fasády&Terasy)

WPC terasy se staly fenoménem poslední doby a vytlačují v oblibě dřevěné terasy. Hlavní příčinou je zejména deklarovaná bezúdržbovost a dlouhá životnost wpc teras, i když i wpc terasy je pochopitelně nutno čistit od běžných nečistot.

Co je to WPC?

WPC (zkratka anglického sousloví Wood Plastic Composite) je kompozitní materiál, směs dřeva a plastu, proto se s ním také setkáte pod označením dřevoplast. Dřevo bývá zpravidla zastoupeno dřevní moučkou (60 – 70 % směsi), pro plastovou složku se většinou používá recyklovaného plastu – HDPE a někdy nově i PVC (20 – 30% směsi). 10% kompozitu tvoří příměsi, přidávající wpc materiálu barvu, odolnost proti UV záření a další potřebné vlastnosti.

Použití WPC

Nejčastější použití wpc je v podobě wpc prken na terasy, ale ve stejném materiálu jsou k dostání i wpc plotovky, lišty i podkladní hranoly. Wpc tedy užijete jak na terasy, balkonychodníčky tak i na svislé prvky, tedy ploty.
U bazénů je někdy použití wpc problematické, a to kvůli většímu rozehřívání povrchu wpc teras v době působení intenzivního slunce.

Přednosti WPC teras

Mezi hlavní přednosti WPC je jeho odolnost proti povětrnostním vlivům i proti hnilobě, plísním a dřevokaznému hmyzu. Wpc terasy jsou také (v porovnání s dřevěnými terasami) stálobarevné.
Díky těmto vlastnostem není potřeba wpc terasy pravidelně ošetřovat impregnačními nátěry, což je asi největší konkurenční výhodou v porovnání s dřevěnými terasami.
Wpc terasy jsou k dostání v široké škále dekorů, od jednobarevných wpc prken, přes různé imitace vzhledu dřeva. Wpc prkna mohou být hladká, ale také protiskluzově různě drážkovaná nebo s imitací struktury dřeva. Nabídka na trhu je opravdu široká.

Nedostatky WPC teras

Dle zkušenosti s wpc terasami se ukazuje, že se na přímém slunci rozehřívají více než dřevěné terasy. Zatímco dřevěné terasy mají příjemně teplý povrch, wpc terasy se při intenzivním slunečním svitu rozehřejí natolik, že se po nich nedá projít bosou nohou. Proto je potřeba jejich použití dobře zvážit zejména u bazénů a ploch, kde se právě častěji v létě bez obuvi chodí.
Dále je nutno říci, že wpc je sice odolné povětrnostním vlivům, ale nesnese trvalé ponoření do vody. Pro toto použití jsou vhodnější dřevěné terasy a prvky z vybraných nejodolnějších dřevin, zpravidla exotických (velmi se osvědčilo na mostní konstrukce a lávky napč. Badi/Bilinga, ale také známé Bangkirai).
Běžná wpc prkna, přestože jsou odolná a stálobarevná, mají zpravidla nasákavý povrch, jsou náchylná k tvorbě vodních map a skvrn a při potřísnění olejem či potravinami je potřeba je co nejdříve očistit, aby na nich nezůstaly nehezké fleky. Pokud byste chtěli mít povrch proti nečistotám a vodě odolný, museli byste povrch wpc prken penetrovat.
Objevují se však i wpc prkna, která mají speciální nenasákavý povrch, který tuto penetraci nepotřebuje a velmi snadno se omývají a udržují (např. wpc prkna Likewood 23).
WPC prkna se na rozdíl od dřevěných prken, která se objemově mění do šířky, prodlužují do délky. U větší plochy, kde je potřeba wpc terasu navázat na délku, je proto nutné mezi prkny a u navazujících stěn ponechat větší mezeru, než by bylo potřeba u dřevěné terasy (např. až 1 cm).

Druhy wpc prken

Wpc terasu si můžete pořídit z dutých nebo plných wpc prken. Wpc prkna s plným profilem jsou dražší, ale snesou větší zatížení. Proto se hodí pro veřejné plochy nebo pro wpc terasy, na které má být umístěna například vířivka. Někteří dodavatelé uvádějí, že se plná wpc prkna více na slunci rozehřívají.
Wpc prkna s dutým profilem jsou levnější, lehčí, ale jsou kvůli nižší nosnosti vhodná jen pro běžné soukromé používání wpc terasy (grilování, posezení apod.).

Cenově vychází pořízení wpc terasy zpravidla o trochu levněji než pořízení dřevěné terasy z exotického dřeva, i když i zde pochopitelně záleží na druhu a typu wpc prkna.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes