Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

13 ledna 2016

Druhy fasád

Dřevěná fasáda Techniclic, Vetedy Group

Fasáda je dominantou, která určuje prvotní dojem z budovy. Fasáda však není jen čistě estetickou ale také výrazně funkční záležitostí. Ovlivňuje, jak bude budova „dýchat“, jak bude pracovat s vlhkostí a teplotními rozdíly. Například provětrávaná fasáda může vyřešit problémy s vlhkostí i snížit náklady na vytápění.

Fasáda domu neplní jen funkci estetickou, ale hlavně chrání budou před nepřízní počasí. Při výběru fasády je tedy nutné brát ohled nejen na její vzhled, cenu a užitné vlastnosti, ale především na její vlastnosti tepelně izolační a schopnost fasády „dýchat“ a regulovat tak mikroklima uvnitř domu.

Fasádní omítky

Můžeme se setkat s různými druhy fasádních omítek od minerálních, které jsou u nás asi nejpoužívanější, po disperzní, silikátové, sanační, izolační či ekologické. Tyto různé druhy se odlišují svými vlastnostmi a nároky na vrchní fasádní nátěr.

Zateplení fasády

Se zvyšujícími se nároky na teplo a s tím spojenou snahou o úsporu jsou stále více žádané fasády s tepelně izolačními vlastnostmi. Zateplené fasády se proto staly hitem poslední doby.

Zateplovací fasádní systémy se rozdělují na dvě skupiny – na kontaktní a bezkontaktní.

Kontaktní zateplovací fasády

Kontaktní systémy jsou dnes nejpoužívanější technologií pro zateplení fasád. Tepelná izolace (minerální vata či polystyren) se pomocí lepidla upevňuje přímo na obvodový plášť domu. Následují krycí vrstva z omítky a penetračního nátěru. Při špatné aplikaci však může být tato fasáda špatnou prodyšnost a paropropustnost. Hlavními přednostmi, pro kterou je tento systém tolik využíván, je dobrá cena a rychlost aplikace.

Provětrávané fasády

Zavěšené neboli provětrávané fasády jsou bezkontaktním druhem fasádního systému. Jde o systémy, na fasádě zůstává vzduchová mezera umožňující odvětrání vlhkosti. Na základní rastr zhotovený ze dřevěných latí nebo kovových profilů se zavěšuje vnější plášť ze dřeva, wpc, plastu, betonu, kovu i skla. Provětrávané fasády jsou sice cenově dražší, mají však velmi dlouhou životnost a zajišťují regulaci mikroklimatu budovy.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes