Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

20 února 2016

Pokládka masivní dřevěné podlahy na podkladové latě II. - Pokládka podlahy

Dřevěná dubová podlah světlá

Vytvoření spodní konstrukce

Pro tlumení kročejového hluku se na podklad položí pruhy izolačních desek, které jsou odolné proti tlaku a které se nařežou v šířce podkladových latí. Těmito pruhy se pak podloží všechny podkladové latě.

Pokud existuje riziko vzlínání vlhkosti z podkladu (např. u nepodsklepených místností), je vhodné na celou podkladovou plochu položit polyetylenovou folii.

Na folii se vyrovnají izolačními pruhy podložené podkladové latě (s maximální vlhkostí dřeva 15%), a to ve vzdálenosti asi 50 cm od sebe.

Do prostoru mezi podkladové latě vložte další izolační vrstvu z minerální vlny.

Pokládka dřevěných palubek z masivního dřeva

Palubky se doporučuje pokládat ve směru pronikajícího světla. Výjimku tvoří dlouhé místnosti (např. chodby), kde se palubky pokládají kolmo k delší stěně.

První řada palubek se pokládá drážkou směrem ke zdi. Je nutné dodržet dilatační spáru 10 – 15 mm od stěn. Jednotnou spáru vám zajistí použití dřevěných klínků, které se po položení podlahy odstraní. Dřevěná prkna se vyrovnají, aby lícovala, a u stěny se připevní shora pomocí hřebíků. Hlavičky hřebíků můžete zapustit a následně vytmelit tvrdým voskem.
Přířez palubek (např. z koncové strany) provádějte pilou děrovkou ze zadní strany palubky.

Dřevěné palubky můžete pokládat jako nekonečné pásy. K tomu se použije odřezaný zbytek z předešlé řady palubek jako první kus následující řady. Dřevěná prkna přirážejte k sobě pomocí menšího kusu dřeva a kladívka (palice). K přichycení se prkna předvrtají nad perem pod úhlem 45º a pak se připevní šrouby Spax.

Ke vkládají a bezešvému napojení koncových kusů palubek použijte páčidlo, stejně tak jako v poslední pokládané řadě prken. I u poslední řady je nutné ponechat od stěny dilatační spáru 10 – 15 mm.

Nepojení prken nemusí vždy ležet na podkladových latích. V následující řadě by ale v tomto místě měla být celá palubka, která napojení v předchozí řadě zajistí.


Závěrečný díl minisérie o Pokládce podlah z masivního dřeva se bude týkat dokončovacích prací.

Předešlý díl - Příprava na pokládku dřevěné podlahy

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes