Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

20 března 2016

Jakou podlahu do kuchyně?

Dlažba je oblíbenou podlahou v kuchyni


Důležité faktory podlahy do kuchyně: vzhled, snadná údržba, ergonomie

Při výběru podlahové krytiny do kuchyně musíme myslet nejen na vzhled, ale zejména na její praktičnost a také ergonomickou vhodnost.

Při vaření, u něhož většinou prostojíme denně i několik hodin, dostávají zabrat naše klouby a páteř. Proto nehleďte pouze na estetičnost podlahy do kuchyně, ale také na její dostatečnou měkkost a pochopitelně také na její snadnou údržbu.

Do kuchyně se například vůbec nehodí špatně udržovatelné koberce, příliš tvrdá přírodní dlažba nebo umělý kámen.

Pro kuchyňskou podlahu a naši páteř jsou zato mnohem vhodnější materiály jako keramická dlažba, korek, PVC, linoleum, různé druhy dřevěných podlah a některé laminátové podlahy.

Keramická dlažba v kuchyni

Nejdéle a nejčastěji používanou podlahovou krytinou v kuchyni je keramická dlažba. Mezi její hlavní přednosti patří bohatá škála barev, dekorů, tvarů a velikostí. Navíc často můžete sladit podlahovou dlažbu s obklady u kuchyňské linky a docílit tak harmonického spojení v celé kuchyni.

Pro kuchyňské prostory je lepší volit keramickou dlažbu s protiskluzovým zdrsnělým povrchem. Je méně náročná na údržbu a pochopitelně také snižuje nebezpečí úrazu.

Přijatelná je i „tvrdost“ této podlahoviny.
Pokud by Vám vadilo, že keramická dlažba na dotek studí, můžete pod ni položit podlahové topení.

Korková podlaha do kuchyně

V kuchyni se také můžete často setkat s podlahami z kůry středomořského dubu. Korkové podlahy jsou vyráběny z lisovaných korkových granulí s různou povrchovou úpravou.

Zpravidla se dodávají ve formátech 30x30 cm a 30x60 cm. Pro kuchyně je vhodnější větší, obdélníkový formát, jelikož při jeho pokládce vznikne méně spár. Povrch korkové podlahy může být ošetřen matným nebo lesklým lakem. Pro lepší ochranu spár před vodou a dalšími kapalinami je vhodnější nejdříve korkovou podlahu položit a pak teprve opatřit povrchovou úpravou. Lakování je zpravidla nutné opakovat každých 3 – 5 let.

Hlavními přednostmi korkových podlah jsou zajímavý vzhled, snadná údržba a díky měkkosti také šetrnost k naší páteři.

Přírodní linoleum

Přírodní linoleum je produkt výhradně přírodních surovin. Jedná se o velice odolný materiál, který se sice objevuje častěji v průmyslových a komerčních prostorech, lze jej ale použít i v obytných interiérech. Pro kuchyň je jednou z ideálních podlahovin.

Linoleum se vyrábí jak v matném, tak lesklém provedení a v široké škále přírodních odstínů jemných i sytých barev.

Velmi snadno se také udržuje. Stačí ho jen setřít mopem a jednou za půl roku ošetřit speciálním přípravkem. Stejně jako korek, i přírodní linoleum je dostatečně měkké a svědčí naší páteři.

PVC

PVC získalo bohužel v minulých dobách stigma laciné syntetické a neatraktivní podlahové krytiny. V dnešní době jsou však k dostání kvalitní a vzhledově zajímavé PVC krytiny.

Z důvodu dostatečné měkkosti volte do kuchyně PVC krytinu o tloušťce minimálně 2 mm, a to s nášlapnou vrstvou alespoň 0,2 mm.

PVC krytiny jsou vyráběny v různých barvách a dekorech a často také napodobují vzhled jiných podlahovin.

Stejně jako přírodní linoleum, tak se i PVC velmi dobře udržuje a kvalitní druhy mají také dlouhou životnost.

Dřevěná podlaha do kuchyně

Ani dřevěné podlahy nejsou v kuchyni tabu. I klasické dřevěné podlahy můžete v kuchyni využít. Jsou příjemné na dotek a mají schopnost místnost zateplovat.

Povrch dřevěných podlah můžete ošetřit buď lesklým či matným lakem nebo některým z olejů a vosků. Do kuchyně je ale vhodnější zvolit lak, který se snadněji udržuje. Ideální je polyuretanový lak. Lakem ošetřenou dřevěnou podlahu stačí jen setřít vlhkým mopem.

Dřevo je nejen krásné, ale také šetrné k naší páteři.

Laminátové podlahy do kuchyně

Do kuchyně lze použít i laminátovou podlahu. Vhodné je zvolit laminátovou podlahu se speciální úpravou, která zabraňuje jejímu vzedmutí i při styku s větším množstvím vody. Lamináty ale nepatří k nejměkčím podlahovým krytinám, proto dejte pozor na jeho tvrdost.


Vzhledem k trendu propojování kuchyní s jídelní a obývací místností dochází i ke kombinování více podlahových krytin v jedné místnosti.
V pracovní kuchyňské části se pak použije jiná podlahová krytina, než v jídelní či obývací části místnosti, kterou můžete doplnit například o hezký kusový koberec. Nezřídka se lze také setkat s využitím keramické dlažby v kuchyňské části a dřevěné podlahy ve zbytku místnosti.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes