Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

26 března 2016

Světlo vhodné pro čtení

Lampa u posteleKlasické čtení knih, časopisů a novin je sice stále více vytlačováno novými technologiemi, ale přesto si většina z nás na ně najde alespoň občas chvíli. Při čtení za umělého osvětlení bychom ale měli používat vhodný zdroj světla a dobrá svítidla.
Někdo si rád čte na pohovce v obývacím pokoji, někdo v křesle, jiný u jídelního stolu nebo v pohodlí postele před usnutím.

Jaká pravidla platí pro umělé osvětlení pro čtení?

Ať se věnujete čtení kdekoliv, platí pro umělé osvětlení stejná pravidla.
Zdroj světla by měl zajišťovat dostatečnou intenzitu, svítidlo pak jeho vhodné nasměrování. Na osvícených stránkách by se neměly tvořit stíny. To znamená, že světlo musí dopadat na stránky buď od hlavy nebo z boku.
Vhodným světlem pro čtení jsou klasické žárovky nebo kompaktní zářivky, které jsou zakomponovány do stolní, stojanové či nástěnné lampy.

Světlo vhodné pro čtení vsedě

Pro čtení vsedě jsou nejvhodnější nástěnné a stojací lampy, protože u nich lze měnit úhel dopadu světla. V obývacích pokojích se také používají stojanové lampy, které často plní i dekorativní funkci. Jsou-li však vybaveny silnějším světlem, můžete je používat i pro čtení.

Světlo vhodné pro čtení vleže

Pokud dáváte přednost čtení vleže, můžete použít nástěnnou lampičku vybavenou ramenem, které umožňuje měnit úhel světla podle polohy čtenáře. Dětem díky jejich větší akomodační schopnosti a citlivosti nevadí ani pro dospělého nedostatečné osvětlení. Naopak, čtení za šera (pochopitelně ne stále) ubližuje jejich zraku méně, než častější silnější osvětlení.

Úsporné zářívky ušetří energii

Pokud chcete ušetřit, použijte v lampě na čtení úspornou zářivku. Ta při stejné úrovni osvětlení spotřebuje přibližně čtvrtinu energie než klasická žárovka. Vyšší pořizovací cena úsporných zářivek se vám na spotřebě několikanásobně vrátí.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes