Unikátní provětrávané fasády již i v ČR!

10 dubna 2016

Čištění čalouněného nábytku

čalouněný nábytek


Čalouněná sedačka či čalouněné křeslo patří mezi generacemi oblíbené vybavení obývacích pokojů.
Aby vám čalouněné výrobky dlouho vydržely, je potřeba se o ně vhodně starat a také je správně umístit.

Před čím chránit čalouněný nábytek

Čalounění je potřeba ochránit před slunečním světlem, které způsobuje vyblednutí jeho barev.

Sluneční světlo, horko od topení a kamen, to vše může také způsobit rychlejší stárnutí vnitřních materiálů. Proto je dobré zvolit takové umístění v pokoji, kde tyto negativní faktory nepůsobí nebo nábytek chránit pomocí závěsů či žaluzií.

Umístění čalouněného nábytku do bezprostřední blízkosti otevřeného ohně v krbu apod. také hrozí nebezpečí zahoření a následného požáru.

Pravidelné čištění čalouněného nábytku je základ

Základem údržby čalouněných výrobků je pravidelné odstraňování prachu a drobných nečistot. Nečistoty z nečalouněných částí nábytku otírejte suchým bílým měkkým hadříkem, čalounění pak vysajte vysavačem prachu o nízkém nebo středním výkonu (nepoužívejte vysoký výkon). Pro vysávání prachu z čalounění použijte široký nástavec bez kartáče.

Abyste si čalounění zachovali v dobrém stavu, nikdy jej nekartáčujte, nedřete ani násilně neklepejte.

Pokud jste při koupi čalouněného nábytku dostali i návod k údržbě, vždy jej přesně dodržujte.
K čištění čalounění není dobré používat chemikálie. Případné skvrny odstraňte co nejdříve a to nejlépe bílým hadříkem namočeným v čisté vlažné vodě s přídavkem neutrálního mýdla.

Pokud je čalounění vyrobeno z textilie, která byla ošetřena teflonovou ochranou, nejprve tekutinu odsajte a pak opatrně setřete suchým hadříkem.

Jedná-li se o čalouněný nábytek z hladké usně a nebyla-li vám od výrobce při koupi dodána vhodná čistící souprava, čistěte takový povrch jen vlhkým bílým hadrem s kouskem mýdla.

Semišové usně či usně s vlasem (tzn. kožešiny) nemáčejte, ale pouze vysávejte vysavačem.

Čalouněný nábytek s pracími potahy

Některý čalouněný nábytek je opatřen pracími potahy. Ale pozor, ne každý potah, který je na zip, je vhodný k praní. Že se jedná o prací potah poznáte podle označení příslušným symbolem pro praní.

Praní nebo čištění snímatelných potahů provádějte vždy podle návodu, a to co nejméně často. Potah neždímejte, nekruťte a sušte volně zavěšené.


Pokud používáte čalouněný nábytek i ke spaní, vždy z hygienických důvodů i kvůli ochraně a snazší údržbě používejte lůžkoviny a prostěradla.

Sdílet:

 
Zpět nahoru
Copyright © 2014-2016 Vše o bydlení. Designed by OddThemes